Flag football naberá vďaka projektu SAAF „Hraj flag futbal“ na popularite u nás. Určite vás však neprekvapí, že v zahraničí má tento šport oveľa viac fanúšikov. V USA či vo svete ho hrajú nielen deti, ale aj dospelí muži, ženy, profesionáli, amatéri, reprezentácie krajín a najnovšie sa zaraduje aj k športom vo vysokoškolskom systéme. Ako však tento šport vznikol? A prečo?

Na druhú otázku je ľahšia odpoveď. Flag football je na svete približne tak dlho ako jeho známejšia tackle verzia. Prečo vznikol? Keďže ide o bezkontaktnú verziu, pri ktorej nie je nutné mať na sebe všetky chrániče, helmu a iné vybavenie, flag vznikol ako oddychová a zábavnejšia forma tohto športu.  Okrem jednoduchších pravidiel, menej nutného vybavenia a takmer nulovej šanci na zranenie je flag football aj oveľa prispôsobivejší ako tackle. Ihrisko je menšie a dá sa upravovať, rovnako ako počet hráčov v čom má výhodu oproti svojmu staršiemu bratovi. Toto pochopili najmä americkí vojaci, ktorí začali hrať flag na vojenských základniach naprieč celou Amerikou. Netrvalo dlho a začali sa vytvárať aj ligové uskupenia, mimo armádnych síl. Dnes už mnohé z nich nefungujú.

Populárne súťaže sú dnes, okrem ďalších, aj tieto: Projekt NFL pre deti od 5 do 17 rokov, NFL Flag, ktorý sa hráva formou regionálnych súťaží a nakoniec aj finálového turnaja počas PROBOWL týždňa v NFL kalendári. Pre dospelých je vrcholovou súťažou American Flag Football League (AFFL), v ktorej pôsobia amatéri aj profesionáli. V roku 2019 sa turnaja zúčastnili dva profi tímy Fighting Cancer a Florida Fury. Za Fury okrem iných hrali aj bývalý quaterback NFL Michael Vick či basketbalista Nate Robinson. Zastúpenie mal aj jeden Európsky tím a to Team Spain. Tím Fighting Cancer ovládli súťaž druhý rok po sebe. Medzi ženami v USA sa začal veľký boom vo flag futbale. Vysokoškolská organizácia NAIA a NFL začali partnerstvo, ktoré má priniesť ženský flag na univerzitnú pôdu. Čoskoro sa tak tento šport stane oficiálnym programom NAIA.

V Európe medzi top krajiny patria naši susedia z Rakúska. Na ligovej úrovni majú až tri mužské súťaže, jednu ženskú a množstvo juniorských kategórií. Flag v Rakúsku má veľmi dobré podmienky. Na medzinárodnej úrovni patria rakúšania k svetovej špičke. V svetových turnajoch organizovaných asociáciou IFAF (International Federation of American Football) od roku 2002 dokázali muži trikrát zvíťaziť, čím sa zaradili na druhé miesto, hneď sa Spojené štáty. Turnaj sa koná každé dva roky. Hoci edícia 2020 bola zrušená, v roku 2018 skončili rakúšania na druhom mieste. Ženy sú tiež kvalitným súperom. Hoci zlato nikdy nezískali, majú vo vitríne jedno striebro a jeden bronz. Najlepšie hráčky flagu sú podľa všetkého mexičanky, ktoré získali zlato až trikrát, hoci to posledné ešte v roku 2012. V súčasnosti dominujú američanky a hráčky z Panamy.

Najväčším prekvapením bolo zistenie, že vo Veľkej Británii sa tiež hrá tackle aj flag. Briti sú skôr futbalový či rugby národ, no náš šport sa u nich taktiež teší obľube. Organizácia BAFA má zaregistrovaných až 53 mužských flagfutbalových tímov.

V neposlednom rade sa flag hrá aj u nás. Okrem projektu „Hraj flag futbal“, od roku 2017 existuje aj SFL Flag pre kategórie U19 a U15. Na premiérovú sezónu sa pripravuje aj reprezentácia, o ktorej vám prinesieme viac informácií v budúcnosti.

V prípade záujmu o zapojenie sa do projektu nás kontaktujte na flag@saaf.sk

Zdroj: SAAF 2020 / Kristián Beňuška