založ klub

vo svojom meste

saaf vám pomôže

Založenie a vytvorenie nového tímu nieje jednoduchá cesta. SAAF za účelom rozvoja amerického futbalu a flag futbalu podá pomocnú ruku každému, kto o ňu požiada. Praktické rady, vzorové dokumenty, pomoc s administratívou – môžete sa na nás spoľahnúť.

Zamiloval si si americký futbal, chceš založiť klub vo svojom meste ale nikdy si futbal nehral? To nie je problém, manažovanie tímu nie je až tak o „x-kách“ a „o-čkach“. Ku vytvoreniu plnohodnotného 11-tkového tímu je síce dlhá cesta, ale v tejto sekcií ti poskytneme zopár rád, ktoré ti ju skrátia.

  • ako zohnať hráčov?
  • ako trénovať?
  • ako začať s tackle?
  • ako začať súťažiť?
  • ekononomika a administratíva

ako zohnať hráčov?

Toto je problém, s ktorým sa budeš stretávať každý rok. Nenechaj sa odradiť, ak to zo začiatku nejde podľa tvojich predstáv. Tento problém rieši každý tím na svete. Ak nejde o počty, ide o kvalitu. Keď budeš budovať novú tímovú infraštruktúru, potrebuješ každého človeka, ktorý sa chce venovať tomuto športu (či už ako hráč, tréner, fotograf, grafik, marketér atd.).  Ako ich zohnať, keď o tebe ešte nikto nevie? Tímom, ktorý vznikli za posledné roky sa osvedčili sociálne siete. Založ stránku na facebooku resp. instagrame s názvom napríklad „Americký futbal v -názov tvojho mesta/územia-„. Buď vytrvalý a na každý tréning urob event alebo pozvánku. Viditeľnosť je základ. Chodievajte na udalosti vo vašom meste a prezentujte tento šport a váš tím (vo forme náborových kampaní, info stánkov, kde interaktívnym spôsobom necháte ľudí skúsiť si výstroj alebo hodiť loptu atď.). Ideálne ak pritiahneš do tímu celé partie kamarátov. Stretávajte sa aj mimo tréningov a snaž sa vytvoriť zdravé jadro tímu, avšak dajte si pozor aby to nebolo viac o pive ako o futbale. Hráčov nie je nikdy dosť, preto nikdy neprestávaj s náborom! Mnoho tímov utrpelo na generačnej výmene.

ako trénovať, keď som futbal nikdy nerobil?

Nie je potrebné hneď od prvého tréningu napodobňovať NFL kempy. Najdôležitejšie je to, aby vás tento šport začal baviť. Zo začiatku nebudete mať výstroj ani dosť tréningového vybavenia a ani hráčov ale to až tak neprekáža. Začnite napríklad iba s flag futbalom príp. touch futbalom (namiesto strhávania vlajky sa dotknete hráča s loptou dvomi rukami). Urobte z toho pravidelnú akciu zo začiatku raz za týždeň. Postupne si začnite osvojovať futbalovú terminológiu (napríklad sa naučíte receiverske routy, pozície, bránenie man-to-man vs. zónová obrana atď.). Na takéto tréningy nepotrebujete trénerskú licenciu, dostupné informácie nájdete na tejto stránke prípadne na google.

ako začať s tackle futbalom?

Stretávate sa pravidelne už nejaký čas a  mate pocit, že ste pripravení vstúpiť do veľkého sveta kontaktného futbalu. Teraz je ten správny čas osloviť SAAF, ktorá vám môže poskytnúť na začiatok materiálnu podporu a know-how.Tackle tím je už náročnejšia disciplína a vyžaduje si aj náročnejšiu obsluhu. Tu sa už nezaobídete bez trénera. Toto bude kľúčový moment vo vašom vývoji. Väčšina tímov na svojich počiatkoch funguje na báze hráč/tréner. Je to človek, ktorý sa prirodzeným vývojom vykryštalizuje ako líder tímu a popri hraní (často aj manažérskych povinnostiach) zoberie na seba trénerskú zodpovednosť. Dôležité je si uvedomiť, že toto je iba núdzové riešenie a tím s takýmto systémom nemôže dlhodobo fungovať a časom ho čaká zánik. Riešenia tejto situácia sú dve. Prvé je jednoduchšie, ale drahé. Zaplatiť si už skúseného trénera, mimo vášho mesta. Tých je na Slovensku zatiaľ nedostatok a mnohokrát to znamená, že sa vyskladáte na jeho náklady na presťahovanie a živobytie. Riziká sú tam pomerne veľké. Často kupujete mačku vo vreci. Ten človek nemá zázemie vo vašom meste a môže sa po nejakom čase rozhodnúť využiť atraktívnejšiu ponuku v inom meste. Druhý spôsob je vhodnejší pre začínajúci klub. Investujte čas a námahu do vychovania si vlastných trénerov. Na to, aby ste sa začali učiť správne techniky, nepotrebujete mať vo svojich radoch Billa Belichicka. SAAF organizuje licencované školenia pre trénerov amerického futbalu. Prihláste tam v ideálnom prípade viac ako jedného človeka z vášho tímu.

ako začať súťažiť?

Trénujete už nejaký čas tackle futbal. Zvládli ste už základné techniky (tackle, block atď.) a mate chuť si zmerať sily s iným tímom. Teraz vás čaká odohrať prípravný zápas. Nie je až taký problém, že vás je 10-15. Je to dostatočný počet odohrať prípravný zápas 7 na 7.  Najjednoduchší spôsob, ako získať adekvátneho súpera, je kontaktovať SAAF, ktorá vám pomôže osloviť ho a zorganizovať prvý zápas. Nemáte zápasové dresy ani rovnaké helmy a v podstate vyzeráte ako z filmu Trestná lavica? To nie je problém, je to priateľský zápas, podmienky si nastavujete so súperom. Máte za sebou prvý tackle zápas a čo teraz? Gratulujeme, práve sa vám podarilo vytvoriť klub v americkom futbale! Teraz môžete rozmýšľať nad turnajmi resp. ligou. Slovensko je malá krajina a americký futbal je stále skôr okrajový šport. Veľa tímov má problém vytvoriť klasicky tím 11 na 11. Pre tieto tímy je určená tzv. 7-mička, ktorá je oveľa dostupnejšia a menej náročná ako „veľký“ futbal.

ako na ekonomiku klubu?

Nadšenie a srdiečko je dôležité, ale tým, žiaľ, faktúry nezaplatíte. Zo začiatku budete partia nadšencov, ktorých tento šport baví a beriete to ako dobré vyplnenie vášho voľného času. Na hranie vám stačí lopta a kus pokosenej zelene v parku. Ak to ale budete chcieť posunúť ďalej, budete sa musieť zamyslieť nad vašimi zdrojmi príjmu. Ako nastaviť členské poplatky do klubu? Odporúčame plánovať na ročnej báze (kalendárny rok). Výška členských poplatkov by sa mala odvíjať od toho čo chcete v daný rok robiť, nie od minulého roka. Ak chcete zvyšovať kvalitu, tak vy aj vaši členovia si musia uvedomiť, že je nutná investícia do kvality a to niečo stojí. Avšak nemajte prehnané ciele, ruka v ruke s investíciou ide otázka: „Môžem si toto dovoliť robiť dlhodobo?“. Ak nás je 10-15, je pre mňa naozaj výhodná investícia do zahraničného trénera? Stanovte si na začiatku roka odvážne, avšak dosiahnuteľné a dlhodobo udržateľné ciele. Napríklad: kvalitnejšie tréningové priestory, náklady na trénerov z vlastných radov, nové dresy, výstroje pre nováčikov, tréningový materiál atď. Optimizmus sa v tomto procese nevypláca a ak nechcete prípadne diery plátať zo svojho vrecka, použite skôr konzervatívny odhad koľko to bude stáť a vydeľte to počtom hráčov. Nespoliehajte sa na sponzorov, kým nemáte peniaze na účte. Zo začiatku nebudete pre komerčný sektor atraktívny partner a spolupráce budú skôr na kamarátskej báze. Na druhej strane sa informujte o možnostiach podpory zo strany samosprávy. Idete robiť šport, ktorý si vyžaduje trénerov a relatívne náročné zázemie a taký šport v dnešnej dobe niečo stoji. Povedzme si úprimne za 5 € mesačne veľa vody nenamútite. Avšak stále budete výrazne lacnejší ako permanentka do posilňovne s trénerom. V neposlednom rade kontaktujte SAAF a zistite možnosti podpory a úľav pre nové kluby zo strany asociácie.

ako na administratívu a manažment klubu?

Ako zakladateľ klubu budete zo začiatku na všetko sám. Mali by ste však vyvíjať úsilie, aby ste čo najskôr nemali kumulované funkcie tj. hráč/tréner/prezident klubu/marketér/pokladník, atď. v jednej osobe. Čím skôr budete môcť časť svojej práce delegovať inej osobe, tým rýchlejšie bude vaša organizácia rásť a tým menej šedivých vlasov pre vás. Rovnako dôležitá ako pozícia trénera je aj pozícia manažéra klubu, ktorý sa stará o procesy v klube a jeho smerovanie. Dobrý klubový manažér rieši svoje problémy u seba a neprenáša ich zbytočne na hráčov. Tí si platia za to, aby hrali americký futbal, nie za to, aby riešili problémy manažmentu tímu. Ako klub budete fungovať formou občianskeho združenia. Vzorové stanovy nájdete aj na tejto stránke, vyplňte ich a zaregistrujte sa v registri MV. Je to pre vás najvhodnejší a najlacnejší variant. Nezabudnite na evidenciu príjmov a výdavkov. Skôr či neskôr sa vás na to bude niekto pýtať a aj keď budete mať najčistejšie svedomie, bez evidencie vám to nemusia uveriť. V neposlednom rade kontaktujte SAAF, máme školených odborníkov s niekoľkoročnými skúsenosťami v oblasti športovej legislatívy, veľmi radi vám pomôžeme.

Časté chyby začínajúcich klubov – Spájanie sa do tzv. „Super klubov“

História ukázala, že spájanie sa tímov z rôznych miest za účelom väčšej kvality, vždy znamenal zánik toho slabšieho a neskôr aj toho silnejšieho. Tieto jednorazové projekty vytvoria krátkodobú ilúziu úspešného tímu, avšak z dlhodobého hľadiska táto bublina praskne na udržateľnosti tohto modelu. V realite sa stane, že pošlete svojich najlepších cestovať za tréningami do iného mesta. Vy nebudete mať dosť ľudí na tréningu a kvalita vašich tréningov sa rapídne zníži.

Ľudia, ktorí nebudú ochotní dlhodobo cestovať si nájdu iný šport vo vašom meste a stanete sa úplne závislí od silnejšieho klubu. Pre nich však nebude dávať zmysel organizovať tréningy v inom meste kvôli 5 hráčom a časom budú tréningy len u nich.  Je otázne, ako dlho budú zvyšní dochádzajúci hráči akceptovať zvýšenú časovú a finančnú záťaž. Spájanie je zlý nápad aj pre silný klub, keďže im môže dať falošnú ilúziu o reálnom počte ich hráčov a nebudú motivovaní venovať sa náborom. Na konci dňa ste venovali množstvo práce do vytvorenia fungujúceho tímu a s dobrým úmyslom si ho pochováte.– Americký futbal je charita – Americký futbal je šport ako každý iný a ak sa mu chcete venovať seriózne, vyžaduje si určitú investíciu.

Často sa stáva, že manažment klubu zo strachu, že príde o hráčov, podstrelí výšku členských poplatkov. Vo výsledku sa udeje to, že z manažéra klubu sa stane otrok klubu. S cieľom ušetriť si robí všetko svojpomocne. Hráči nevidia a väčšinou ich ani nezaujíma objem roboty, ktorý máte okolo klubu. Výsledkom bude, že kvalita vašej organizácie bude klesať, lebo bude priamo úmerná vášmu voľnému času a entuziazmu. Preto si nastavte vaše poplatky tak, aby toto nenastalo a vaša organizácia mohla rásť. Aj v najlepšom prípade budete stále lacnejší ako ročná permanentka na crossfit. Hráč, ktorý tento šport berie vážne, vám tie peniaze dá. Kto tento šport a seba ako hráča neberie vážne, odíde, ale to aj tak nie je človek, na ktorom chcete postaviť vašu organizáciu.– Hrať SFL a členstvo v SAAF je zbytočné – Slovenská futbalová liga je najvýhodnejšia voľba pre kluby na Slovensku. Je niekoľkonásobne lacnejšia na poplatkoch a tieto poplatky sa míňajú na podporu amerického futbalu na území Slovenska. Takže z nich majú kluby priamy aj nepriamy benefit.

V SAAF máte priamy vplyv na to, ako bude vyzerať liga (koľko bude mať zápasov v akých termínoch). Vzdialenosti medzi klubmi sú v SFL menšie, takže časová a finančná náročnosť na presuny je menšia.  Môžete použiť slovenské marketingove výstupy SFL (videá, články, média (TV, rádio, sociálne siete)). Možnosť získať trofej Chucka Bednarika, ktorá je európsky unikát a najkrajšia trofej široko-ďaleko. SAAF dáva každý rok tisíce eur na podporu juniorského programu a motivačné príspevky pre kluby a ich členov.

Kontaktujte nás

5 + 6 =