Slovak Bowl II proti sebe postavil Trnavu Bulldogs a Žilinu Warriors, teda tím priamo nasadený do play-off a víťaza základnej časti. Prekvapenie na účet Bulldogs sa nekonalo, Trnavčania si v domácom prostredí na štadióne AŠK Slávia pred zrakmi viac ako 500 divákov bez problémov so Žilinčanmi poradili. Výsledok 63:7 hovorí jasnou rečou v prospech domácich. Tí sa mohli oprieť najmä o fantastický výkon JaVontae Henca, ktorý bol takmer pri všetkých bodoch domácich. Bulldogs sa tak môžu zaslúžene tešiť z prvej „veľkej“ trofeje v histórii klubu.

Otázne pred zápasom bolo, v akej miere tréner Bulldogs John Booker využije svoje americké posily a či ich Žilinčania dokážu ubrániť. Z Američanov nastúpili West a Hence, a hoci obaja na iných pozíciách ako sme ich mohli vidieť v českej lige, ich rukopis na výsledku zápasu bol nezmazateľný. Prvý menovaný nastúpil na pozícii safety a niekoľkokrát dokázal  zachytiť Banikovu prihrávku a získať dobrú pozíciu pre svoj tím. No a výkon JaVontae Henca bol ako z inej galaxie. Od začiatku spôsoboval žilinskej defenzíve veľké problémy a Warriors na jeho hru až do konca zápasu nenašli recept. Rýchle kľučky, výborný prehľad, využívanie blokov od spoluhráčov prispeli k najdominantnejšiemu výkonu jednotlivca v histórii SFL. V tomto smere sa pre Warriors ukázala absencia zraneného Rakovana, ktorý bol počas celej sezóny pevným pilierom žilinskej obrany a jeho neprítomnosť bola citeľná. Ťažko však predpokladať, že by Warriors aj s ním dokázali Henca zastaviť, alebo aspoň pribrzdiť. Ukázal svoju kvalitu a podarilo sa mu skompletovať hetrik málo vídaný aj v zámorskej NFL, keď skóroval behový, chytený i passový touchdown. Aby sme boli presnejšie, tak 5 behových, dva passové a jeden chytený. O ocenení pre najužitočnejšieho muža zápasu tak nebolo pochýb. Bulldogs sa však darilo i v defenzíve, kde dokázali až päťkrát zachytiť Banikovu prihrávku a až na jednu výnimku nepustili Žilinčanov k ničomu významnému.

Warriors asi budú chcieť tento zápas hodiť čo najrýchlejšie za hlavu. Proti Bulldogs sa ukázalo, že hoci Žilinčania úspešne zvládli základnú časť, na úroveň top slovenských tímov Trnavy a Bratislavy nepostačujú. Jedným z mála svetlých momentov Warriors bol 70-yardový pass Banika na Valka, ktorým sa Žilinčania hneď v úvodnej štvrtine dostali do vedenia. Potom však už body pripisovali iba „buldoci“. Obrana Warriors dokázala úspešne brániť útočné drivy Bulldogs do momentu, keď si loptu zobral do svojich rúk Hence a často defenzívou Žiliny prechádzal ako nôž maslom. Aj keď sa niekoľko drivov skončilo bez skórovania, či dokonca turnoverom Trnavy, v útoku sa Warriors nedarilo nič účinné vymyslieť. Aj preto bol súboj o slovenského majstra v podstate jednoznačnou záležitosťou domácich, ktorí si svoj úspešný deň mohli vo výbornej atmosfére užívať plnými dúškami.

 

Videozostrih

 

Na záver ešte pridáme zoznam hráčov, ktorí získali individuálne ocenenia:

Najlepší hráč Žilina Warriors: Jakub Valko.
Nalepší hráč Trnava Bulldogs: Lukáš Vittek.
Najužitočnejší hráč zápasu: JaVontae Hence (Trnava Bulldogs).

Najlepší nováčik sezóny 2016: Samuel Dobiš (Žilina Warriors).
Najlepší ofenzívny hráč sezóny 2016: Lukáš Kreškóci (Nitra Knights).
Najlepší defenzívny hráč sezóny 2016: Lukáš Dlouhý (Žilina Warriors).
Viktor Kincel trophy 2016 (najužitočnejší hráč sezóny): Peter Banik (Žilina Warriors).

-jp-

Foto: Peter Pargáč