V druhom zápase úvodného kola SFL 2016 na seba narazili starí známi – Zvolen Patriots a Žilina Warriors. V minulej sezóne oba tímy vyhrali svoje vzájomné domáce zápasy. Preto sa očakával vyrovnaný priebeh aj v novom ročníku. Stretnutie malo špecifickú príchuť, keďže sa hralo pod umelým osvetlením na vedľajšom ihrisku banskobystrickej Dukly (Zvolen Patriots aj tento rok spojil sily s banskobystrickým klubom Daemons). V zápase, ktorému nechýbalo množstvo zaujímavých momentov sa tešili z víťazstva 20:6 domáci Patriots.

Čakala sa tvrdá hra s dôrazom na behový útok, no tieto prognózy sa nenaplnili. Jediným running backom, ktorý mal solídne štatistiky bol domáci Gonda s priemerom 4,6 yardu na beh. No po jeho vylúčení sa domáci museli spoliehať viac na hru vzduchom. Tu treba pochváliť obdivuhodný výkon mladého Martina Gruya, ktorý vo veku 17 rokov často pôsobil ako ostrieľaný veterán a napriek niekoľkým chybám bol ofenzívnym mužom zápasu. Naopak jeho náprotivku, Petrovi Banikovi, ktorý sa do Žiliny vrátil z Prague Black Panthers, sa absolútne nedarilo pasmi nachádzať spoluhráčov. Často jeho prihrávkam chýbala presnosť a nebyť niekoľkých vydarených akcií v závere zápasu, keď už bolo o výsledku rozhodnuté, nebolo by sa veľmi čím chváliť. Celkovo žilinský útok kríval na obe nohy, keďže sa Warriors nedarilo ani po zemi. Najlepší „bežec“ Žilinčanov Marcin si pripísal iba 10 yardov.

Dobrý výkon sa očakával od oboch obrán, ktoré nesklamali. Tá zvolenská dovolila hosťom necelých 80 yardov a jediný touchdown, čo je veľmi dobrá vizitka. Defenzíva Patriots vedená Hanuskom, Novákom, či Strihom držala Žilinčanov na dištanc od svojej endzóny a okrem úvodného drivu Warriors, pri ktorom potrebovali na skórovanie 3 yardy, im ďalšie šance nedovolili. Dobrý výkon predviedol aj Praženica, ktorý si pripísal niekoľko tacklov a interception, ktorý zaniesol až na touchdown, no ten bol kvôli faulu vynulovaný. Zo Žilinčanov sa v dobrom svetle ukázali Zázrivec, Kočvara, či Rakovan, no Warriors mali problémy najmä v zraneniami sužovanej secondary, ktorá nedokázala obrániť receiverov domácich.

Žilinčania naopak môžu byť pomerne spokojní s výkonom svojich special teams. Hoci Dlouhý nepremenil potvrdenie touchdownu, Marcinove returny pri výkopoch i puntoch pomohli hosťom začínať na dobrej pozícii. Dobrým výkonom sa prezentoval aj punter Valko, jeho niektoré pokusy by zniesli aj veľmi prísne kritériá. Z domácich hráčov najviac vyčnieval tradične Hanuska, ktorý poslal niekoľko výkopov až do endzóny Warriors a premenil 2 z troch „extra pointov“.

Zvolen má do ďalších zápasov na čom stavať, výkonom prekvapil i potešil mladý Gruy, takisto aj obrana Partiots, no v nedeľu cestuje na ihrisko nepríjemnej Nitry vedenej Jeffom Thompsonom, ktorá v domácom prostredí bude chcieť potvrdiť víťazstvo z úvodného kola. Žilinčania musia nájsť recept na úspech najmä v zlepšení útočnej fázy, pretože výkon proti Partiots bol podpriemerný. Warriors však musia zapracovať vo všetkých smeroch, pokiaľ chcú naplniť predsezónne ciele. V sobotu ich doma čaká nevyspytateľný tím Steelers, ktorému počas týždňa pribudli viaceré posily. Ďalší hrací víkend opäť sľubuje hneď niekoľko zaujímavých zápletiek.


Zvolen Patriots - Žilina Warriors highlights

 

-jp-, foto: archív Patriots