Počas futbalovej „uhorkovej sezóny“ by sme vám radi v rámci kampane #OstanPriFutbale predstavili niekoľko osobnosti amerického futbalu na Slovensku, ktoré začínali s futbalom ako hráči, no dnes už pôsobia vo futbale v inej funkcií.

Pomyselné zavesenie kopačiek na klinec nemusí znamenať koniec futbalovej kariéry, práve naopak to ozajstne futbalové dobrodružstvo sa môže práve vtedy len začať. Americký futbal na Slovensku je stále pole neorané a pre svoj ďalší rast potrebuje ľudí, ktorí ho budú budovať aj z inej ako hráčskej pozície. Prečítajte si niekoľko článkov o ľuďoch, ktorí sa vydali touto cestou a dúfame, že vás to inšpiruje k dosiahnutiu ďalšej méty v tomto športe. Ako prvého by sme vám radi predstavili človeka, ktorého už mnohí z vás poznajú - Petra Meluša – coacha. 

Petrov prvý kontakt s futbalom prišiel v roku 1997, keď počas obeda v jednej z petržalských reštaurácií uvidel plagát, ktorý lákal na zápas Bratislava Monarchs vs Brno Alligators. O rok nato už pôsobil v tíme na pozícií DE, kde odohral 2 sezóny. Ako sa to v športe stáva, počas sezóny v roku 1999 sa zranil hráč na offenzívnej lajne (LT) a Peter musel hrať oba smery (pozn. red. ako kedysi Chuck Bednarik). To, že nebol len chabou náplasťou za chýbajúceho hráča, hovorí fakt, že Peter bol vtedajším HC Ľudovítom Gálkom označený za najlepšieho hráča zápasu. Od toho momentu ostal na pozícií OL až do konca svojej hráčskej kariéry v roku 2013. 

Počiatky jeho trénerskej kariéry siahajú do roku 2008, kde sa ešte ako aktívny hráč začal zaujímať o úlohu trénera. Byť dobrým trénerom si vyžaduje veľké nároky na disciplínu, váš posun záleží od  vôle vzdelávať sa, či už sám alebo od skúsenejších trénerov. Môžeme skonštatovať, že Petra najviac  ovplyvnili dvaja ľudia, Ľudovít Gálka (zakladateľ a bývalý HC Bratislavy Monarchs) a Martin Kocian (jeden z najuznávanejších trénerov v Európe, momentálne HC Graz Giants, s ktorým sa Peter stretol v Monarchs a slovenskej reprezentácii). Počas svojej 10-ročnej trénerskej kariéry dosiahol niekoľko úspechov, medzi tie najväčšie patrí: výhra Blue Army U19 nad Maďarskom, víťazstvo v AFL div.1, 2 tituly v SFL a 1 v HFL, zároveň je držiteľom trénerskej licencie 2. kategórie. Peter sa nestratí ani v zahraničí, čoho dôkazom je fakt, že bol súčasťou trénerského staffu na Europe´s Elite Level Up camp, ktorý sa konal tento rok vo Viedni. 

„Na to aby ste prácu trénera vykonávali poctivo, musíte obetovať veľa času. Sú to hodiny strávené prípravou na tréningy, zápasy, vzdelávaním a toto všetko je na úkor nielen vášho času, ale hlavne času stráveného s rodinou. Bez veľkej podpory mojej rodiny – manželky Zuzany a dcérky Elly by to nebolo možné. Napriek tomu, že sa to niekedy nezdá, keďže nepatrím medzi „tichých“ trénerov, milujem futbal a prácu trénera a skladám rešpekt každému hráčovi na Slovensku (ale aj v zahraničí) bez ohľadu na to, aký dres oblieka, pretože dostali odvahu a chuť robiť najťažší a najtvrdší kolektívny šport na planéte“, povedal Peter Meluš. V súčasnosti pôsobí ako HC Bratislava Monarchs a jedným z jeho cieľov je prebojovať sa s tímom Bratislava Monarchs do play off AFL a na národnej úrovni to je výhra so seniorským tímom Slovenska, na ktorú stále čakáme.

Ak ťa tento článok zaujal a premýšľaš nad kariérou trénera ale nevieš ako postupovať ďalej, tak neváhaj a kontaktuj vedenie tvojho klubu alebo priamo SAAF.

#OstanPriFutbale