Minulý  víkend  ukončila  Blue  Army  svoju  premiérovú  účasť  v  Three  nations  cupe  dvoma  prehrami.  Ako  sme  už  predostreli  v  predošlom  článku,  nemáme  v  pláne  zakrývať  si  oči  pred  realitou  a  schovávať  sa  v  národnej  lige  a  žiť  v  bubline,  kde  sa  výkonnostne  najvyššia  domáca  liga  rovná  najvyššej  zahraničnej  lige  iba  slovom.  Zápas  národného  tímu  nám  nastavil  nekompromisné  zrkadlo,  ale  to  je  presne  to,  prečo  sme  to  robili.  Poďme  teda  bilancovať  a  predostrieťďalší  postup.

Pozitíva:

  • Tento rok sa nám podarilo výrazne rozšíriť materiálne zabezpečenie reprezentácie. Toto je pre verejnosť asi najmenej zaujímavá časť, tak len v skratke: nákup novej sady dresov, ktorá nahradila staré, ktoré nevyhovovali počtom ani kvalitou. Nákup iného materiálu potrebného pre profesionálne vedenie kempov (nové lopty, whiteboard, tlačiareň atď.). Tento rok sme posilnili kemp aj po organizačnej stránke a to funkciou kemp manažéra, ktorý mal za úlohu odbremeniť prácu trénerov a postarať sa o absolútne všetko okolo kempu (príprava miestnosti a materiálu, distribúcia tréningových dresov, prezenčka, video atď.). Za pomoc pri organizácií určite treba poďakovať aj klubu Trnava Bulldogs.
  • Marketingová kampaň pred domácim zápasom. Myslím, že bez preháňania môžem povedať, že to bola zatiaľ najlepšia virálna kampaň, akú na Slovensku americký futbal mal. Vďaka známym osobnostiam, ktoré naše videá zdieľali na svojich osobných facebookových účtoch mala táto kampaň za dva týždne organický dosah viac ako 60 000 osôb, čo znamená, že sme výrazne oslovili ľudí mimo našu komunitu. Už na otázku, či sa hrá americký futbal na Slovensku, vám odpovedia Andy Kraus, Igor Kmeťo, Ondrej Kandráč, Andrej Bičan, Ivan Ladižinský a Jerry z Temných kecov, Tomáš Deák a Richard Vrablec „áno hrá“. A najlepšie na tom je, že táto kampaň stála iba náš čas a ten je pre SAAF zadarmo.
  • Asociácia si každým novým projektom naberá na svoje plecia stále viac a viac práce. Preto je absolútne nevyhnutné neustále rozširovanie jej realizačného tímu. Medzinárodný zápas je časovo a organizačne veľmi náročný proces. Okrem základnej organizácie ako (lajnovanie ihriska, vybavenie DJ, sanitky atď), s ktorou nám výrazne pomáhali chalani z Bratislavy Monarchs, je tam množstvo úkonov, ktoré sa v 3 ľuďoch zvládať nedajú. V organizácii tohto zápasu hrali významnú úlohu nový viceprezident SAAF Michal Slašťan a naša nová posila do tímu Milan Baláž (s ktorým v budúcnosti počítame ako špecialistom na organizáciu športových eventov SAAF). Myslím, že svoju novú úlohu zvládli veľmi dobre a bola to pre nich cenná skúsenosť, ktorá nám pomôže byť v budúcnosti ešte lepšími.

A teraz k tej podstatnejšej časti. Negatíva:

  • Aj napriek bojovnosti a túžbe po víťazstve bol herný prejav nášho mužstva jednoducho zlý. Nemá zmysel chodiť okolo horúcej kaše, treba problém jasne pomenovať a predostrieť návrh na jeho odstránenie. Faktom je, že takmer každý náš hráč bol silovo, atleticky a technicky horší ako jeho súper. Výchova a rast športovca má v našich končinách výrazne trhliny. Môžeme sa pokúšať o inštalovanie aj toho najsofistikovanejšieho playbooku, ale keď naši hráči prehrajú každý súboj 1 na 1 tak nemôžeme mať šancu na úspech. Tento rozdiel je už taký alarmujúci, že ako asociácia sa musíme vrátiť „späť na zem“ a snažiť sa priamo ovplyvniť prípravu športovca. V tomto čase SAAF spolu s Maxom Sommerom pracuje na návrhu národného projektu rozvoja hráčov a trénerov. O jeho konkrétnej podobe budeme informovať po SFL U19 (tento projekt bude rozsiahly a bude si vyžadovať zvýšené nároky na financovanie a organizáciu).
  • Ako ďalšiu prekážku rozvoja vnímame výrazný personálny deficit vo vedení a organizácií klubov (ale aj asociácie). Nie je výnimkou, že v kluboch sú 1-2 osoby, ktoré vykonávajú kumulované funkcie predseda klubu/facility manažér/PR manažér/tréner/upratovačka/hráč v jednom (pravdepodobne som ešte niektoré funkcie nespomenul). Títo ľudia sú veľkí srdciari, ale to, žiaľ, nestačí. Vplyvom dlhodobého preťaženia trpí kvalita ich práce, ich súkromný život, časom narastá ich frustrácia a výsledkom je stagnácia klubu. Ako komunita, ktorej záleží na tomto športe, si musíme uvedomiť, že naša úloha v americkom futbale nekončí momentom keď zavesíme kopačky na klinec. Je nesmierne dôležité a úplne prirodzené aby sa každý z vás spýtal sám seba „Ako môžem byť užitočný pre tento šport?“. V zahraničí je bežné, že do pásikavej vesty pre chain crew sa oblečie sestra hráča, do stánku s tímovými tričkami sa posadí mama a ihrisko príde pokosiť otec niektorého z hráčov. Sme malá komunita, ale o to viac musíme byť súdržnejší a navzájom si pomáhať. Nie je hanba stáť napríklad v chain crew, naopak je to česť. Česť byť dôležitou súčasťou tejto komunity, ktorá sa snaží niečo dokázať a predrať sa na výslnie. Jej úspech bude aj vaším úspechom. Treba si vážiť ludí, ktorí pracujú za "ďakujem", inak po nich prídu ludia, ktorí to budú robiť za minimálne 15 € na hodinu. Plánujeme kampaň smerovanú do vnútra komunity, kde sa budeme snažiť inšpirovať ľudí, aby ostali vo futbale aj keď už ukončili hráčsku kariéru.
  • V posledných rokoch pozorujeme pokles súťaživosti. Hráči ako keby stratili „inštinkt zabijaka“ na ihrisku, viac ako tvrdých hitov vidíme hráčov tľapkajúcich si so súperom. Nechápte ma zle, nenarážam tým na fair-play. Narážam tým skôr na akési vnútorné uspokojenie hráča s tým, že iba „zahraťsi“ stačí. Hráči sa tak ťažko motivujú ísť nad rámec spoločného tréningu napríklad do posilňovne. Príčinou tohto problému môže byť niekoľko a ťažko sa definujú (u každého to je subjektívna vec). Z pohľadu SAAF vieme ovplyvniť jedno a to je prestíž domácej súťaže. Tých nástrojov je mnoho, či už živý prenos, Slovak bowl (kde je dlhodobo návštevnosť 400-500 divákov), tlak na zlepšenie organizácie zápasov pomocou finančných motivácií, pravidelné články v sport.sk, štatistiky a video zostrihy zo zápasov. Toto všetko je už štandard a pripravujeme toho viac. V najbližších dňoch prídeme so správou, ktorá opäť zvýši prestíž SFL.

Na záver by som sa vám všetkým bez rozdielu chcel poďakovať za to, čo robíte pre americký futbal, a zároveň vás vyzval k tomu, aby sme odložili všetky naše krivdy a nezhody z minulosti. Americký futbal nás potrebuje všetkých do jedného. Spojme sily a posuňme tento šport o úroveň vyššie.

Prezídium SAAF