Posúdenie herných situácií na videu je v dnešnej dobe často skloňovanou témou v mnohých športoch.  Technický pokrok v posledných rokoch neustále otvára nove možnosti pre aplikáciu videa v športových zápasoch. Nie je tomu inak ani v americkom futbale.

Prvé pokusy o zavedenie tejto technológie siahajú do roku 1978, keď NFL prvýkrát otestovala video rozhodcu v Hall of Fame zápase Philadelphia Eaglesa Miami Dolphins.
Posúdenie herných situácií na videu sa "na ostro" spustilo až v sezóne 1986, vydržalo až do roku 1991, kedy bolo hlasovaním vlastníkov tímov kvôli nízkej spoľahlivosti zrušené.
Nasledovalo niekoľko rokov, kedy tento nástroj nebol k dispozícií, avšak v roku 1999 nastala nová éra video rozhodovania v NFL, ktorá trvá až dodnes.
Potrebná video technológia na štadióne stojí okolo 300 000 dolárov. V súčasnosti sa úspešnosť opravených rozhodnutí pomocou video rozhodcu pohybuje okolo 40% a jedno rozhodnutie trvá v priemere 2 min 45 sekúnd. NFL systém neustále inovuje.
S dobou sa snaží ísť aj americký futbal v Európe. Minulý rok túto technológiu úspešne zaviedli do praxe v Českej republike.
Dôvod prečo vám to sem píšeme je ten, že v nedeľu budete svedkom historického momentu. Slovak Bowl IV bude prvý zápas v americkom futbale na Slovensku, kde bude možne posúdiť herné situácie na videu.