V nedeľu v Bratislave vyvrcholila základná časť SFL U-19. Okrem domácich Monarchs sa na turnaji predstavili aj Žilina Warriors a Trnava Bulldogs. Domáci mali už pred turnajom finálovú miestenku istú, no svoje dobré výkony chceli potvrdiť aj na domácom ihrisku. Sklamaním boli výkony Warriors, ktorí pricestovali do Bratislavy v mierne oklieštenej zostave a naopak, najväčší progres počas ligy ukázali juniori Bulldogs.

V prvom zápase sa stretli prvý a druhý tím v priebežnej tabuľke. Na ihrisku to však tak nevyzeralo. Bratislavčania od úvodných minút jasne dominovali. Žilinským Warriors citeľne chýbal najlepší hráč útoku Dlouhý a ani v obrane to nefungovalo práve najlepšie. Monarchs si vypracovali už v prvom polčase pohodlné vedenie a podľa diania na ihrisku bolo jasné, že si ho udržia až do konca zápasu. V druhom dejstve sa blysla najmä defenzíva Monarchs, ktorá až trikrát skórovala (1 touchdown, 2 safety) a aj vďaka tomu sa napokon skóre zastavilo na 36:0.

Žilinčania po krátkej prestávke nastúpili proti Trnave Bulldogs a mladí „buldoci“ sa zjavne poučili z predchádzajúceho zápasu. Hoci diváci videli skôr defenzívnu bitku, nebola núdza o zaujímavé akcie. Trnavčania boli pred posledným turnajom ešte v hre o finále, no potrebovali, aby proti Warriors vyhrali aspoň o 12 bodov a aby následne porazili domácich Monarchs. Tento cieľ sa im napokon nepodarilo naplniť, hoci v zápase s Warriors nemali ďaleko k výraznejšiemu víťazstvu, akým bolo konečných 8:0.

Vyvrcholením celého turnaja bol súboj domácich Monarchs a Bulldogs. Hra i skóre sa od začiatku prelievali z jednej strany na druhú. Na vedenie Monarchs odpovedali Bulldogs po vydarenom útočnom drive a sami sa o bod dostali do vedenia. Vzápätí Monarchs kontrovali ďalším touchdownom, no trnavský útok vedený talentovaným Lenovským sa nenechal zahanbiť a opäť poslal svoj tím do vedenia. Monarchs ešte pred polčasovou prestávkou strhli vedenie na svoju stranu, no bolo jasné, že ďalší debakel, ako v prvom vzájomnom zápase, sa nebude konať. V druhom polčase sa napokon bodovo presadili iba domáci a zaknihovali tak víťazstvo (25:13) aj v poslednom zápase základnej časti.

Na juniorov zo všetkých tímov ešte čaká Junior Bowl 2017, ktorý sa uskutoční o dva týždne. Trnava Bulldogs a Zvolen Patriots si zahrajú o tretie miesto, Žilina Warriors vyzvú Bratislava Monarchs v súboji o majstra Slovenska.