So slovenskými športovcami v zámorí sa spája predovšetkým ľadový hokej. Slovákov, ktorí pôsobili v univerzitnom americkom futbale by sme mohli spočítať na prstoch jednej ruky. Zatiaľ najďalej to dotiahol bývalý hráč Bratislava Monarchs i slovenskej reprezentácie Viktor Rajek, ktorý pôsobil ako defensive end v tíme Akron Zips (Division I FBS). Najnovším talentom, ktorý môže zabojovať o športové štipendium na niektorej z amerických univerzít je 19-ročný rodák z Piešťan Lukáš Bočkay.

Toho pre americký futbal objavil defenzívny koordinátor Monarchs i slovenskej reprezentácie Richard Reich. „Lukáša som objavil náhodou na Facebooku. Podľa fotiek som hneď videl, že je nielen vysoký, ale aj veľký. Niekoľko tréningov absolvoval v Trnave, no potom prešiel do Monarchs. Začal som s ním pracovať, prizval som aj Viktora Rajeka ako odborníka na DL, aby mu ukázal základy tak, ako trénujú v USA. Niekoľko mesiacov som v kontakte s organizáciou Europe’s Elite, ktorá pracuje s európskymi talentovanými hráčmi a pripravuje ich na pôsobenie na v univerzitnom futbale. Lukáša som okamžite odporučil najmä z dôvodu, že technika a rýchlosť sú trénovateľné, no postavu buď máš alebo nemáš,“ povedal o svojom zverencovi tréner Reich. Lukáš disponuje vskutku impozantnou postavou – v 19 rokoch má 203 cm a 131 kg. Len pre porovnanie, jeden z najlepších defenzívnych endov súčasnosti, J.J. Watt (Houston Texans) pri 196 cm váži 134 kg a ofenzívny tackle Clevelandu Browns Joe Thomas meria 198 cm a váži 142 kg). Fyzické predpoklady tak má mladý Slovák prakticky ideálne. „Ja osobne vidím Lukáša ako prototyp ofenzívneho linemana, ideálna na pozícia tackla. V rámci škôl, ktoré ide Lukáš navštíviť, je snáď s výnimkou Ohio State všetko otvorené. Zatiaľ jediným Slovákom, ktorý pôsobil v Division I univerzitného futbalu bol už spomínaný Viktor Rajek (tím Akron Zips). Ja som to ako hráč dotiahol do rakúskej AFL a nemeckej GFL. Lukáš má potenciál na to, aby nás preskočil oboch,“ komentoval Lukášove šance R. Reich.

Lukáša čaká návšteva viacerých univerzít v USA, kde si zmeria sily s americkými protivníkmi. „Obetujem čokoľvek, aby som dostal univerzitné športové štipendium. Každý deň trávim takmer 4 hodiny v posilňovni, venujem sa práci nôh a flexibilite a dôkladne sa pripravujem,“ neskrýva svoje odhodlanie mladý Slovák a pokračuje: „Odlietam 14. júna, postupne navštívim univerzity Illinois State, North Illinois State, West Virginia, Vanderbilt, GVSU, Cincinnati a Ohio State, komunikujem aj s ďalšími. Šéf Europe’s Elite Evan Harrington, moje šance sú podľa neho veľmi dobré, tréneri hľadajú hráčov s podobnou postavou ako mám aj ja.“ Práve jeho impozantná postava a fyzická príprava by mohla byť pre neho vstupenkou do sveta univerzitného futbalu, keďže skúsení tréneri dokážu urobiť hráča aj z niekoho, kto s futbalom nemá nejaké bohaté skúsenosti. Hráča s takými fyzickými parametrami ani oni však nevídajú každý deň. Ako príklad môže slúžiť cesta estónskeho diskára Margusa Hunta, ktorý sa americkému futbalu začal venovať až po príchode na univerzitu no časom sa vypracoval tak, že v roku 2013 si ho v druhom kole draftu vybral tím NFL Cincinnati Bengals. Lukáš má navyše blízko ku kontaktným športom, keďže ešte pred pôsobením v Monarchs bol hráčom rugby.

Veríme, že náš reprezentant využije svoju jedinečnú šancu a stane sa ďalším Slovákom, ktorý oblečie dres niektorej prestížnej univerzity. „Chcel by som sa poďakovať v prvom rade mojej mamine za podporu a financie. Určite aj trénerom z Monarchs, predovšetkým Rišovi Reichovi, ktorý mi veľmi pomohol a takisto môjmu mentorovi z Monarchs Matúšovi Jurákovi, ktorý ma od začiatku podporuje a pomáha mi v mojom raste na ihrisku,“ doplnil na záver Lukáš.

Lukášovi prajeme, aby sa mu vyhýbali zranenia, aby počas cesty v USA upútal pozornosť trénerov a vybojoval si štipendium, vďaka ktorému by sa mohol stať ďalším Slovákom v NCAA.

-jp-