V nedeľu sa v Trnave uskutočnilo finále juniorskej ligy v americkom futbale – Junior Bowl 2018. Odohrali sa dva zápasy o konečné umiestnenie, podľa poradia po základnej časti. Bronzovú priečku obsadili prekvapivo Žilina Warriors, ktorí porazili Zvolen Patriots 14:0. O zlato zviedli súboj najlepšie dva tímy po základnej časti – Bratislava Monarchs a Trnava Bulldogs. V dramatickom zápase, kde sa vedenie striedalo z jednej strany na druhú, sa napokon tešili bratislavskí „panovníci“, ktorí zvíťazili 28:23. Zároveň to bol posledný tohtoročný zápas pod hlavičkou SAAF.

Patriots boli v prvom zápase nepochybne favoritom, veď v oboch predchádzajúcich vzájomných meraniach síl lepším tímom a bez problémov Warriors zdolali. Zvolenčania však do Trnavy pricestovali v značne oklieštenej zostave, preto sa očakával o niečo vyrovnanejší zápas. Po úvodných dvoch drivoch, ktoré sa skončili puntom sa navrátilcovi do zostavy Warriors Dobišovi podarilo zachytiť Donovalovu prihrávku a dostať sa s ňou až na 3 yardy pred endzónu Patriots. Z následného drivu sa Žilinčanom podarilo pretlačiť loptu cez goal line a otvoriť skóre zápasu. Hoci pri potvrdení neboli úspešní, svoje vedenie vzápätí navýšili o ďalšie dva body, keď sa im podarilo sackovať QB Zvolena Donovala vo vlastnej endzóne, čo znamenalo safety. Patriots mohli odpovedať v samom závere prvého polčasu, no ich útočné snaženie sa skončilo 4 yardy pred žilinskou endzónou vypršaním prvého polčasu. Druhý polčas odštartovali Žilinčania, no ich drive sa skončil po troch akciách. Zvolenčania odpovedali časovo dlhým drivom, no po ihrisku sa príliš neposunuli a napokon skončila lopta v rukách žilinskej obrany. Warriors vzápätí prakticky okamžite odpovedali, keď Shepperson našiel dlhou prihrávkou Dobiša a Žilinčania viedli 14:0. Zvolenčania sa v záverečných minútach pokúsili o posledný nápor, no Warriors ich útočný drive zastavili tretím interception Dobiša v zápase.

Po súboji o tretie miesto prišlo na rad všetkými očakávané finále. Vzájomný zápas juniorov Monarchs a Bulldogs spred týždňa, ktorý sa skončil najtesnejším víťazstvom Bratislavčanov 15:14, sľuboval zaujímavú zápletku. Od úvodných minút na ihrisku dominovali predovšetkým obrany, ktoré nepúšťali súpera za polovicu. Ako prví sa presadili Monarchs, keď sa po krátkom drive dostali až na 2 yardy od goal line Bulldogs, odkiaľ otvoril skóre Dunka. Monarchs vzápätí pridali ďalšie dva body po safety. Obrana Bulldogs však odpovedala rovnakou mincou a po dvoch sackoch si taktiež pripísala safety a tým aj prvé trnavské body. Trnavčania sa následne po dlhom drive dostali do vedenia, keď ich útočné snaženie zakončil 13-yardovým behom Lenovský. Monarchs odpovedali vlastným dlhým drivom, no neprebili sa až do endzóny Trnavy. Trnavčania tak po prvom polčase viedli tesne 9:8 a zápas bol otvorený. Bulldogs začali v druhom polčase s loptou, no ich drive sa skončil na vlastnej polovici po interception Slezáka. Monarchs ponúknutú príležitosť využili a po behu Horníka išli opäť do vedenia. Po krátkom drive Bulldogs sa „panovníci“ vrátili do útoku, no prišli o loptu hlboko na vlastnej polovici. Trnavčania ponúknutú šancu využili a vrátili sa do vedenia po Lenovského pase na Galgociho. Bratislavčania však odpovedali veľmi rýchlo a Horník im behom cez celé ihrisko vrátil vedenie. V ďalšom priebehu druhého polčasu sa opäť viac presadzovali defenzívy oboch tímov a po tom, ako defenzíva „panovníkov“ zastavila útočné snaženie Trnavčanov na ich vlastnej polovici ponúkli svojmu útoku možnosť rozhodnúť o osude zápasu. Monarchs sa to aj podarilo, keď po sérii behov skóroval Dunka a navýšil vedenie na rozdiel dvoch skórovaní. Posledné slovo mali Bulldogs, no pekný pas Lenovského na Zvěřinu iba skorigoval konečné skóre na 28:23. Juniorským majstrom Slovenska sa tak po dramatickom priebehu zápasu stali Bratislava Monarchs, ktorí obhájili titul z minulého roka.

Flag footballový titul korisťou Monarchs

Junior Bowl 2018 ukončil program súťaží SAAF v roku 2018. V závere októbra vyvrcholila aj juniorská súťaž vo flag footballe – bezkontaktnej forme amerického futbalu. Súťaže sa zúčastnilo celkovo 6 tímov, hoci výsledky sa počítali iba vo vzájomných zápasov kategórie U-19. V nej sa predstavili tímy Bratislava Monarchs, Cassovia Steelers, Zvolen Patriots a Žilina Warriors. Okrem nich sa vo flagovej lige predstavili aj dva tímy v kategórii U-14 – Bratislava Golden Kids (pod hlavičkou Monarchs) a Cassovia Steelers flag kids. Z celkového prvenstva sa tešili juniori Monarchs, ktorí v priebehu sezóny prehrali jediný zápas a potvrdili prvenstvo na záverečnom turnaji vo Zvolene. Druhé miesto získali zvolenskí Patriots a bronzovú priečku obsadili košickí Steelers.

„Myslím si, že s úrovňou juniorských súťaží v tomto ročníku môžeme vysloviť spokojnosť. Bol viditeľný herný progres oproti minulému roku. Najmä juniorské programy v Bratislave a Trnave ukázali, že systematická práca s mládežou prináša ovocie. V každom tíme sme však mohli vidieť viacero talentovaných hráčov, ktorí sú prísľubom do ďalších rokov. Čo sa týka flag footballovej ligy, potešil ma jej rozšírenejší formát, kde sa nám okrem tímov v kategórii U-19 predstavili aj dva tímy v kategórii U-14. Verím, že v tomto trende budeme pokračovať a už budúci rok budeme mať možnosť organizovať ďalšiu juniorskú kategóriu. Tímy by si mali uvedomiť, že práve týmto smerom, teda správnou výchovou mladých hráčov a ich začiatkami pri flag footballe vedie cesta k stabilite klubov a sústavnému prísunu hráčov, ktorí už budú mať natrénované základné herné činnosti, ktoré neskôr môžu rozvíjať pri tackle footballe a v seniorských tímoch,“ zhodnotil juniorskú časť sezóny prezident SAAF Ján Polák.